CONSTRUCTION OF 500W12VINVERTER CHARGER
ABSTRACT
An inverter is a system which is capable of converting DC voltage from a battery into AC voltage. The Inverter constructed converts 12V dc to 220V Ac. It consists of an oscillator section using 8V dc to produce 50Hz sine wave. The sine wave is amplified by Tip 41 and used to drive IRPF 250 MOSFET power transistors capable of delivering 500W norminally.The mosfet switches the 12V dc across the high current transformer which then produces the Ac at its output. The output of the transformer is a square wave but has been converted to a near sine wave using some RC circuit.
TABLE OF CONTENT
Cover page Title page I
Approval II
Dedication III
Acknowledgement IV
Abstract V T
able of content VI
List of figures VII
CHAPTER ONE: INTRODUCTION
1.0 Background of the stud……………………….2
1.1 Statement of problem……………………........3
1.2 Aims and objectives…………………………...4
 1.3 Scope of work …………………………………4
1.4 Importance of work………………………........4
1.5 Organization of study …………………………6
CHAPTER TWO: LITERATURE REVIEW
 2.0 Brief History of Inverters………………………8
2.1 Inverter application and uses ………………….8
2.2 Types of inverter ………………………………9
2.3 Inverter versus other related appliances………………..10
2.3.1 Generator and inverter………………………………….10
2.3.2 Inverter and ups………………………………………...12
2.4 Mode of operation of an inverter……………………….13
2.4.1 When the AC mains supply is available………………..14
2.4.2 When the AC mains supply is not available …………...14
2.5 Component Analysis …………………………………...16
2.5.1 Ideal diodes ……………………………………….........16
2.5.2 Resistors……………………………………...................18
2.5.3 Capacitors………………………………………………..19
2.5.4 Transistors…………………………………………….....20
2.5.5 Voltage regulator …………………………….................22
2.5.6 Transformer …………………………………………….23
2.5.7 Relay…………………………………………………….24
2.5.7.1 Battery………………………………………………..26
CHAPTER THREE: SYSTEM OPERATION
3.0 Block diagram and operation…………………………….27
3.1 When the AC mains supply is available…………………….27
3.2 When the AC mains supply is unavailable………………….28
3.3 Complete circuit diagram ………………………………..33
3.3.1 System operation using circuit diagram……………..34
CHAPTER FOUR: DESIGN ANALYSIS AND IMPLEMENTATION
4.0 Design specifications and requirements ……………35
4.1 Design of the power supply unit ……………………35
4.2 Design of 50 Hz oscillator…………………………..37